Zima se je poslovila. Posledice zime ponavadi spomladi čutimo v obliki utrujenosti, saj smo v povprečju pozimi manj aktivni, kot v toplejših mesecih. Naša telesa so pozimi bolj zakrčena že zaradi temperature, pa tudi zaradi manj gibanja. Tako pride prej in pogosteje do “vozlov” in posledic – do tako imenovanega miofascialnega bolečinskega sindroma.
Kaj je miofascialni bolečinski sindrom?
Če imate kronične bolečine v vratu in vam posledično povzroča sevajočo bolečino v glavo ali tenzijski glavobol, je to tipičen primer miofascialnega bolečinskega sindroma. Miofascialni bolečinski sindrom je pogosta kronična bolečina, ki lahko prizadene različne dele telesa. Za to so odgovorne prožilne točke (trigger points) ali “vozli”, ki poleg bolečine posledično sprožijo številne navidezno nepovezane simptome. Kot je glavobol, šumenje v ušesih, bolečina v očeh, zgaga, bolečina pri izdihu, bolečina v sklepih, odrevenelost, itd.
Prožilno točko ali “vozel” je zaznati kot zatrdlino, ki je lahko različnih velikosti. Sestavljajo jo mikro mišične poškodbe, kjer so mišična vlakna skrčena in zadebeljena in se ne morejo sprostiti. Prožilne točke so velike od velikosti zrna peska do velikosti golf žogice. Ob pritisku nanje ponavadi sprožijo lokalno ali »sevajočo« oddaljeno bolečino. Miofascialni bolečinski sindrom je skupek več takih točk, tako kroničnih kot akutnih. Te nastanejo zaradi različnih razlogov. Lahko kot posledica intenzivne vadbe brez raztezanja, nezgode, športne poškodbe, operacije, premalo gibanja, nepravilne drže, ponavljajoče se poklicne dejavnosti, čustvenega stresa, preobremenjevanja telesa in nepravilnih gibov ali spanja v neugodni pozi. Sindrom se ne pojavi čez noč. Začne se počasi z lokalno bolečino, ki lahko velikokrat čez dan izzveni in se nato povrne v valovih. Dolgo trajajoče kronične zakrčenosti mišic in vezivnega tkiva povzročijo tudi “zlepljenost” vezivnega tkiva. Težava je namreč, da pri konstantni zakrčenosti mišic pride do pomanjkanja prekrvavitve in s tem oviranim dovodom hranil in kisika v celice, lahko tudi do utesnitve živcev. Kar lahko privede drevenjena udov, raznih bolezenskih stanj ali poškodb, migren, skrajšanja mišic, slabših medmišičnih koaktivacij, degenerativnih sprememb hrbtenice,…
Da bi odpravili preprečili nepotrebne težave, zakrčenost lahko odpravimo z masažo ali samomasažo. Na prožilni točki z močnim pritiskom vztrajamo do 90 sekund, lahko tudi manj, če čutimo, da pojenja bolečina. Bolečina včasih ne izzveni takoj, včasih šele v naslednjih dveh dneh. Tak pritisk lahko večkrat ponovimo, a ne preveč naenkrat, saj efekt ne bo nič večji. Kvečjemu bolj bo razboleno tkivo.
Masaža je efektivna rešitev, ki dobro vpliva na celoten organizem. Je dobra kurativa in preventiva. Poleg ostalih učinkov je pomembna že samo zaradi prekrvavitve, saj tako pride kisik in hrana neovirano do celic. Vendar je treba imeti v mislih tudi vzrok nastanka bolečine. Da bi dosegli dolgoročni efekt, moramo odpraviti tudi vzroke. Te odpravimo tako, da pazimo za pravilno držo in pravilno izvajanje gibov pri delu in nasploh, dovolj raznolikega gibanja, ugodno pozicijo spanja in počitka ter za svoje psihično ravnovesje.
Prikaz mišične prožilne točke. Zadebeljena vneta mišična vlakna. (Foto: splet)
© 2021 – 2023 Dotik s posluhom. Vse pravice pridržane.