Ravnovesje je zdravje, poiščimo svoj bioritem

 

Ciklično ponavljajoči se vzorec fiziološkega stanja v organizmu vpliva na telesno in duševno stanje ter vedenje. 

Če poznamo cikle in odzive lastnih telesnih procesov na zunanje dejavnike, si lažje sestavimo urnik, ki nam pomaga pri doseganju ciljev. Morda ta urnik ne bo sprva najbolj ugoden. Saj včasih ravno tiste dejavnosti, ki so neprijetne, pomagajo k boljši koncentraciji, budnosti in prisotnosti, telesni pripravljenosti na akcijo. Kot na primer hladen tuš, zgodnje vstajanje, lahki obroki, manj govorjenja, naravna hrana kot poživilo itd. Odvisno kaj želimo doseči. Želimo biti bolj produktivni, fizično pripravljeni, idejno kreativni, ustvarjalni, komunikativni? Glede na to kaj želimo, tako si sestavimo urnik, ki je v skladu s telesom.

Vse ima svojo cikličnost. Živali, rastline, gibanje planetov, naše telo,…. Vse valuje v svojih daljših in krajših intervalih (letih, mesecih, dnevu, minutah, sekundah,..). Prav tako, kot vemo kako dolg bo dan v nekem kraju v določenem delu leta, enako vemo koliko časa traja cikel nosečnosti. 

Človek ima svoj bioritem, katerega definira ogromno dejavnikov. Če naštejem nekaj telesnih dejavnikov: cikel dihanja, ritem delovanja srca, hormonska cikličnost, osebni cikel glede na rojstvo (čustveni, mentalni, fizični cikel),… zunanji dejavniki, kot je gibanje planetov, lune, svetloba, ljudje, živali in drugi vplivajo na naše počutje, spanje, dihanje… Pravzaprav se vse prepleta, kot simbioza. Človek in narava. Zato človek že dolgo opazuje kako vpliva okolje na nas. 

Torej, če opazujemo in testiramo naš lastni dnevni, tedenski in mesečni bioritem, bomo  ugotovili katera aktivnost in hrana nam najbolj jemlje energijo ali daje v določenem delu dneva, tedna ali meseca, leta. Saj nam ta določa, kdaj smo za katere stvari najbolj produktivni. 

Če začnemo pri dnevnem opazovanju. Kako vpliva na nas jutranji sprehod, tek, meditacija, obilen zajtrk, dolgo poležavanje, takojšnje preverjanje mejlov na telefonu? Kaj potencira našo energijo in kaj nam jo ubija? Več ko vemo o sebi, lažje si ustvarjamo urnik, ki nas podpira na dnevni, tedenski, mesečni, letni ravni. Če se zavedamo, da zvečer najlažje zaspimo, da se eno uro prej začnemo umirjati z branjem ali meditacijo, potem je to najbolje početi pred spanjem.

Za telo je izjemnega pomena spanje in prav tako aktivnost. Zato je dobro najti pravi trenutek za eno in drugo. Ker svetloba zelo vpliva na naš organizem, se bomo zagotovo spočili najbolje takrat, ko nam to narava narekuje – ponoči seveda. Saj se ob fotonih svetlobe, začne v možganih aktivnost večati. 

Kako lahko bolj prilagodimo urnik svojemu bioritmu? Katere dejavnosti me podprejo in kdaj?

Napišite si lastna opazovanja različnih možnosti jutranje rutine, hranjenja, umirjanja, spanja, gibanja. 

Zapišete si časovno, kdaj in kako se ob tem počutite fizično (ste utrujeni, počasni ali polni energije in hitri), emocionalno in ali ste bili bolj ali manj kreativni ter kako je to vplivalo na vaš odnos do sebe in do soljudi in živali. Tako boste kmalu dobili vzorec po urah, kdaj je vaš najbolj aktiven čas v dnevu. 

Takrat je najbolje planirati najbolj pomembne naloge, ki zahtevajo največ zbranosti. Večinoma je to zjutraj, če gremo seveda spat pravočasno. Ogromen vpliv ima tudi hranjenje. Zato se velikokrat zgodi ogromen padec energije in zbranosti v času kosila. Zato je včasih bolje jesti manj in bolj energično hrano, ali zamakniti obrok na prej ali kasneje zaradi določenih dejavnosti. 

Seveda je vse odvisno od tega katere dejavnosti imate pred tem in za tem. Lahko pa si tudi pomagate z rutinami uspešnih ljudi, če se vaši cilji skladajo z njihovim načinom življenja.

Ali si želite spremeniti svoje življenje, ki bo bolj ustrezalo vašim željam. Beri več v zapisu Živeti svoje sanje – slediti sebi in Moč namere.